вторник, 30 января 2018 г.

Урок природознавства в 1 - б класі











Тема:Первоцвіти .
Мета: розповісти про первоцвіти; збагачувати активний словник учнів; розвивати допитливість, увагу, пам'ять, спостережливість, мислення, естетичний смак, фантазію; виховувати бережливе відношення до природи.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
Вітаю Вас любі діти на нашому уроці,
Чекають вас відкриття на кожному кроці.
Сьогодні знову до природи йдемо,
Цікаві знання собі візьмемо.
1.     Послухайте віршик.
Весна, весна! Радійте, діти!
Ховайте швидше саночки!
Немов пташки, летіть із клітки, -
З кімнати, з хати у садки.
А там в садочках, - сонце, співи
В траві фіалки зацвіли…
Джмелі і бджілки загули,
І скрізь метелики щасливі.
-         Про які перші весняні квіти йдеться у вірші?
-         Які інші ранньоквітучі весняні квіти ви знаєте?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1.     Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, чому не можна зривати першоцвіти.
Не рвіть, не нищить, не топчіть
Ви, квіточки духмяні
Вони себе не захистять –
Ми їм - на захист станем.
2.     Ще весна тільки на порозі, а природа вже пробуджується. Первоцвіти – це рослини, які починають квітнути ще наприкінці зими. З першим потеплінням вони стрімко викидають свої квітконосні пагони.
Ці рослини першими зустрічають весну і тішать нас своєю красою. Перші весняні квіти називаються «першоцвітами», або «очима землі».
Справді, земля ніби розплющує їх, прокидаючись від зимового сну. Ледь пригріє у березні сонечко, як з'являються молочно – білі підсніжники, проліски, білий та бузковий ряст.
Люди задають чимало шкоди ранньоквітучими рослинами, особливо підсніжникам, проліскам, конваліям. Багато рослин стали рідкісними. Це проліски, фіалки, медунки, дзвіночки.
Найкрасивіша квітка – та , що квітує там, де зросла. Не губіть її! Такі квіти, як підсніжник звичайний, проліски, конвалія, сон-трава, занесені до Червоної книги.
Виступ дітей:
Дітки ,запам'ятайте збір або знищення червонокнижних рослин карається законом.
Квіти дарують нам насолоду, а також позитивні почуття. Які саме? Як ви думаєте?
-         Почуття  радості, спокою, краси, загадковості, гарного настрою, любові, життя, ніжності, цікавості, свіжості, тепла.
Зараз від імені первоцвітів України до вас звернуться наші учні:
·        Підсніжники:      
·              Ми з'являємося найпершими, коли ще лежить сніг. Нас вважають сміливими і сильними. Але тільки – но ми зацвітаємо, нас зривають. Нам сумно. Через те ми потрапили до Червоної книги України. Але від цього нас не стало більше. Ось чому ми не радіємо! Надія лише на тебе, друже!
                                 Легенда про підсніжники
Колись, дуже давно, сніг падав на землю, але він був безбарвний, і його ніхто ніколи не бачив. Захотів сніг, щоб і на нього люди дивились й щоб ним, як квітами, милувалися. Пішов сніг до червоної рути і попрохав її, щоб вона дала йому трохи свого кольору. А рута йому відповіла: «Я червона, і все навкруги буде червоним»,- і не дала йому свого кольору. Тоді пішов сніг до зеленої травички й нумо її прохати, щоб вона дала йому трохи свого кольору, але й травичка йому відмовила. Звертався він і до айстри, і до фіалки - і ніхто не допоміг снігу. Лише коли сніг звернувся до білого підсніжника, той дав йому трохи білого кольору. І відтоді, коли сходить сніг, з’являються підсніжники.   

Проліски:          
І ще сніг не зійшов із землі,
А ми вже визираємо,
Весняне сонечко вітаємо,
Синім цвітом зацвітаємо,
Якщо рідну природу ти знаєш,
То одразу ти нас впізнаєш.
Ми – проліски. Нас теж стає все менше і менше. Нам сумно. Надія лише на тебе, друже!
                             Легенда про пролісок
Ця історія сталася зимою. Жила собі дуже красива пані на ім'я Сніжинка і була в неї дочка - Квітка. Мати дуже її любила. І мати з дочкою ніколи не зустрічалися, бо Сніжинка одразу ж після зими летіла на Північ, додому, а її донька там могла замерзнути. Тому донечка цвіла весною і красувалася влітку. І не могли вони жити разом, бо мати б розтанула від сонячного тепла. Вони досі не бачилися. Навесні та влітку всі втішали маленьку квіточку – і звірі, і інші квітки. У Сніжинки було не менше горе, її теж втішали інші сніжинки. Так і спливав час: сумували і Сніжинка, і Квіточка.
Якось до землі, де жила Квіточка, прилетіла добра Чарівниця. Побачила вона Квіточку і запитала, чому та сумує. Квіточка розповіла своє горе. Чарівниця подумала і каже: «Он воно як! Але я можу зменшити твоє горе. Ти станеш квіткою-проліском і цвісти будеш тільки-но прийде весна. Тоді буде зима уходитиме, і твоя мати також. Я точно знаю, що вона буде тут. Ви будете зустрічатися раз на рік», - посміхнулася Чарівниця.
Так з'явилася квітка Пролісок.

Сон – трава:             
Ллється з ранку навкруги
Знов мелодія весни –
То у лісі жива
Гарна квітка сон – трава.
Через красу та лікувальні властивості нас нещадно винищують. А як хочеться, щоб збереглися назавжди наші чудові фіолетово – лілові килими!
Надія лише на тебе, друже!
·        Ряст:
Вітерець зиму розтряс
І в лісочку на горбочку
Виріс ряст, синій ряст.
Я дуже ніжний, швидко в'яну, тому не рвіть мене! А крім того мої квіти дуже люблять бджоли. З моїх бульб виготовляють цінні ліки. Надія лише на тебе, друже!
                                     Легенда про ряст
Розповідають, що в одному пралісі жила відьма. Цілими ночами вона літала на мітлі, а вдосвіта верталася до своєї хатинки на курячих ніжках, щоб відпочити. Ляже і тільки задрімає, як тут півень закукурікає. Розсердилась відьма на півня, що спати не дає, й перетворила його в квітку. Квітка рясту й справді дещо скидається на голову півня.
      А ще кажуть: напровесні летіли над лісом жайворонки, посварились між собою і почали битися. Змагалися так, що аж свої шпорці та пір'я розгубили. Попадали вони на родючий лісовий грунт і попроростали весіннім цвітом.
       Масове цвітіння рясту - картина неймовірної краси. Над морем зелено-сизуватих листків здіймається справжнісінька повінь суцвіть - китиць з білими, рожевими, бузковими, кремовими, пуопурно-фіолетовими квітами, які мають приємний, витончений запах меду з ваніллю.
       У лісах України росте 6 видів рястів, деякі з них використовуються з лікувальною метою.
       Рясти можна успішно вирощувати як прекрасні ранньовесняні декоративні рослини в садах, парках, на газонах. Розмножують їх головним чином щойно зібраним насінням, бо воно швидко втрачає схожість. Сіянці зацвітають на 2-3 рік і добре ростуть на родючих, вологих грунтах у напівтіні

·        Конвалія:
Ми квіточки ніжні,
Тендітні, білосніжні.
Послухай, як срібно
Дзвенить наш голосок:
«Не треба, не треба
Зривати квіток».
Надія лише на тебе друже!
Квітка конвалії – це символічна ознака пробудження чарівної природи від довгого зимового сну.
Конвалія:
Із зеленої сорочки,
Що зіткав весною гай,
Білі дивляться дзвіночки                  
Як зовуть їх – угадай.
Це конвалії у гаї
На галявині цвітуть,
І ніде, ніде немає
Кращих квіточок, мабуть
В них так пахощів багато,
Цвіту свіжого, роси
Хай ростуть, не буду рвати, -
Шкода їхньої краси.
                    Легенда про конвалію
Існує багато легенд про цю чарівну квітку.
Одна з них  розповідає про те, що квітка виросла там, де впали сльози дівчини, яка чекала нареченого з далекого походу.Конвалія – це нібито сльози царівни, пролиті нею, коли її розлюбив відважний купець. В інших легендах розповідається про те, що конвалія постала з розірваного намиста Білосніжки, що це ліхтарики гномів. Існує легенда, в якій розповідається не тільки про квітки, а й про червоні ягоди цієї рослини: юнак на ім’я Конвалія так гірко плакав за Весною, яка покинула його, що сльози перетворилися на білі квіточки, а кров серця забарвила ягоди.


·        Фіалка:
Приблудились фіалки в грудень
Облягли підвіконня цвітом,
І у раз мій засніжений будень
Освітився ласкавим літом.
Фіалка - трав'яниста рослина з фіолетовими квітами.
IV. Узагальнення і систематизація знань.
V.               Підбиття підсумків.
-         Які квіти приносять весну?
-         Чому не слід рвати квіти?
1.     Давайте, діти, ми зробимо свій внесок в охорону довкілля.
-         Продаж первоцвітів, як і купівля – це порушення закону України.
-         Виготовимо квіти своїми руками з паперу та інших природних та штучних матеріалів.
Не зриваймо ці чудові первоцвіти,
милуймося цими квітами
Той хто робить з них букети,
Знищує життя Планети.




воскресенье, 28 января 2018 г.

 100 років бою під Крутами








КРУТИ
Земля дрижала. Схід в огнях жеврів.
Сурміли сурми. Гримали гармати...
А в їх очах вогнистих і завзятих
Горів святий благословенний гнів.
Ішли, де білість сніжних полів,
Де смерть взялася з вітром танцювати;
Свистіли кулі... Рвалися гранати...
— і постаті майнули в вир вогнів.
І прогоріло... Порохом зайшло...
Могилок триста заросло травою.
А ти, як все, усміхнене село
Сниш сині сни в солодкому спокою.

среда, 24 января 2018 г.

Урок природознавства в  1 - Б  класі

Тема: Первоцвіти           
                                  Не рвіть, не нищіть, не топчіть
                                                   Ви квіточки духмяні.
                                                        Вони себе не захистять -
                                                                   Ми  їм на захист станем!!!

четверг, 4 января 2018 г.

Звуки [ т ], [т’ ]. Позначення їх буквами «Т», «т» (те)

                Читання складів, слів. Звуковий аналіз слів.

УРОК МАТЕМАТИКИ 1 КЛАС
Тема уроку: Дія додавання. Назви компонентів і результату дії додавання. Знаходження суми чисел. Доповнення рівностей
Навчальна мета: ознайомити учнів з термінами «доданок» і «сума»;
Розвиваюча мета: вчити користуватися числовим відрізком під час розв'язування прикладів на додавання; розвивати мислення;
Виховна мета: виховувати інтерес до предмета.

Продзвенів дзвінок веселий,
Знов покликав на урок.
Помандрує клас наш дружній
У осінній цей деньок.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Часу з вами ми не гаєм
У країну вирушаєм
Мешканці там проживають,
І вони на нас чекають.
Вони вчаться рахувати,
Вчаться приклади складати,
Цю країну, любі діти!
Нам на карті не зустріти,
Про країну мова йдеться,
Що Математикою зветься.

Сьогодні на уроці ми будемо мандрувати по країні Математика. А ось на чому мандруватимемо, ви дізнаєтеся з загадки:
Маленькі будиночки по коліях біжать,
Хлопчики й дівчатка в будиночках сидять. (Поїзд)
(Вивішую на дошку малюнок поїзда)
Протягом подорожі ми повторимо лічбу чисел в межах 10, будемо розв’язувати  приклади та задачу, попрацюємо з геометричним матеріалом.
Тож рушаймо в дорогу.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Перша зупинка
• 5 горішків на пеньку
Спочивало в холодку.
А вечірньої пори
Білка ще принесла 3.
Так до ранку й пролежали.
Скільки всіх горішків стало? (8)

• Дві сороки прилетіли,
Скрекотіли, скрекотіли...
Глянь! Он три іще летять,
Скрекотух вже стало...(5)

 • На лугу пасуться гуси,
Їх пасе мала Маруся.
7 гусей ще біля броду,
3 вже увійшли у воду.
Ми попросимо дітей
Полічіть усіх гусей!(10)

Друга зупинка «Допомога»
Білка з їжачком в лісочку –
Прийшли  разом по грибочки
Будем їм допомагати,
Гриби в кошик всі збирати.
Третя зупинка


Четверта зупинка
Математичний диктант
— Запишіть числа 6; 8; 2; 9; 10; 1.
— Запишіть число, яке іде за числом 6.
— Запишіть число, яке передує числу 5.
— Запишіть «сусідів» числа 7.
— Назвіть число, яке стоїть між числами 5 і 7.
П’ята зупинка
Діти заплющують очі та намагаються обчислити запропонований учителем приклад: 6 – 1 – 1 - 1 + 2.(5)
                            3 + 3 + 3 (9)
Ознайомлення з новим матеріалом
Робота за підручником (с. 47)
Завдання 1
— Скільки великих зірочок на малюнку?
— Скільки маленьких зірочок на малюнку?
— Скільки всього зірочок на малюнку?
— Щоб дати відповідь на питання, слід додати 3 і 2, виконати дію додавання. Числа, що додають, називають доданками, а число, яке отримали, виконуючи дію додавання, називають сумою. Читають так: «Сума чисел 3 і 2 дорівнює 5», або «Перший доданок 3; другий доданок 2; сума 5».
Учитель на дошці записує приклади:
6 + 3 = 9                 
1 + 7 = 8                 
6 + 4 = 10               
2 + 5 = 7
Учні по одному виходять до дошки й показують перший доданок, другий доданок, суму.
Фізкультхвилинка
Закріплення вивченого матеріалу
Робота в зошиті (ст. 44)
Яке слово отримали?
ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ 2,3
Гра «Так, ні?»
• Доданок, доданок, сума — це назви чисел при додаванні. (Так)
• 7 - 4 = 4 .(Ні)
• 5 + 5 = 10. (Так)
• Відрізок має початок і кінець. (Так)
• Фігура, яка має три кути, три сторони і три вершини — це чотирикутник. (Ні)
• Довжину відрізка вимірюють лінійкою. (Так)
Веселі задачі
У білки 10 білченят,
А горішків в неї 5.
Хто ж із вас, малята, знає,
Скільки ще не вистачає?

Вовченята-сіроманці
Чистять зуби рано-вранці.
Тато, мама, двоє діток.
Скільки їм потрібно щіток?

Зайченят у зайця 7.
Треба їсти дати всім.
10 яблук заєць мав,
По одному дітям дав.
Скільки залишилось в нього?
Хто прийде на допомогу?

Шоста зупинка
Геометричний матеріал





Підсумок уроку. Рефлексія
— Яку дію треба виконати, щоб дізнатися скільки всього?
— Як називають числа, які додають?
— Як називають результат додавання?
              
                                  Ось і уроку кінець.
                                  Хто працював – молодець!